Szexuális úton terjedő betegségek és tüneteik
A nemi szerveket érintő szexuális úton terjedő betegségek (STD) az orvoslás egyik legkényesebb kérdéskörét képviselik. Ezek a betegségek szoros érintkezés, szexuális kapcsolat útján terjednek, és csak ritkán, közös fürdőzés vagy törölköző használata során. Az STD betegségek közé 25-30 különböző betegség tartozik, melyeket baktériumok, vírusok, gombák és protozoonok okoznak.
Szifilisz
A szifilisz az egyik legveszélyesebb nemi betegség, amely kezeletlenül az egész szervezetet megtámadhatja, súlyos szövődményeket okozva. Az első tünete egy fájdalmatlan fekély a nemi szerveken, ami kezelés nélkül is elmúlhat. A fertőzés hetek múlva szétterjed a szervezetben, és bőrkiütéseket, valamint nyirokcsomó duzzanatot okozhat. Kezelés nélkül a szifilisz súlyos idegrendszeri és belső szervi szövődményeket okozhat.
Gonorrhoea (tripper)
A gonorrhoea, más néven tripper, tipikus tünete férfiaknál gennyes húgycsőfolyás, nőknél pedig a méhszájból kiinduló gennyes vagy vizenyős folyás. A betegség gyakran enyhe tünetekkel vagy tünetmentesen zajlik, de kezelés nélkül súlyos szövődményeket okozhat, mint például húgycsőszűkület vagy terméketlenség.
Chlamydia
A chlamydia fertőzés vizelési panaszokkal, égő érzéssel és nyákos húgycsőfolyással jelentkezik. Kezelés nélkül a fertőzés medencei gyulladást és meddőséget okozhat. Sok esetben a chlamydia tünetmentesen zajlik, és csak később okoz problémákat. A Chlamydia-fertőzés vizelési panaszokkal, vizeléskor égő érzéssel, férfiak esetén nyákos húgycsőfolyással, nőknél szintén vízszerű folyással jelentkezik. A fertőzéshez később alhasi, kismedencei hegesedéses folyamatok, medencei fájdalom társulhatnak, a petevezetők valamint a petefészkeket körülvevő nyálkahártyák és medencei terek gyulladásos izzadmányának hegesedése pedig a meddőség gyakori oka.
Bakteriális vaginózis
A bakteriális vaginózis a hüvelyflóra egyensúlyának felborulása következtében alakul ki, és kellemetlen szagú, szürkésfehér vagy sárgás folyást okoz. A tünetek szexuális együttlét vagy menstruáció után felerősödhetnek. A fertőzés kialakulásának esélyét növeli a gyakori szexuális kapcsolat, irrigálás, fogamzásgátlók és antibiotikumok szedése, valamint a terhesség.
Trichomoniasis
A trichomoniasis a húgycső vagy a hüvely megbetegedésével járó gyakori nemi betegség, amelyet a Trichomonas parazita okoz. Nőknél habos, zöldes folyással és viszketéssel jár, míg férfiaknál ritkábban okoz tüneteket.
A trichomoniasis a világ leggyakoribb szexuális érintkezés útján terjedő betegsége. A kórokozó a húgy-ivarszervekben telepedik meg, elsődlegesen a hüvelyben és a prosztatában élősködik. Általában mindkét nemben, de különösen a férfiak esetében gyakori a tünetmentes fertőződés. Amennyiben tüneteket okoz, nőknél hüvelygyulladás jelentkezik, melyet erős, habos, zöldes színű folyás, és a szeméremajkak viszketése kísér. Előfordulhat vizeletürítés közben jelentkező fájdalom, amely a húgycső gyulladására utal. Férfiakban a betegség a húgycső és a prostata gyulladását okozhatja, amelynek tünete az ágyék táján – főként vizeléskor – érzett égő, csípő jellegű fájdalom.
Gombás fertőzések
A gombás fertőzések gyakran okoznak panaszt a nemi szerveken, különösen cukorbetegség, pajzsmirigybetegségek vagy immungyengeség esetén. A fertőzés viszketéssel, égő érzéssel és túrószerű, fehér folyással jár. Gyakran visszatérő probléma lehet.
Herpesz
A herpeszvírus (HSV) fertőzés égő érzést és fájdalmas hólyagokat okoz a nemi szerveken. A hólyagok felhasadnak, nedveznek, majd pörkösödnek és leesnek. A tünetek stressz, hormonális változások vagy napsugárzás hatására visszatérhetnek.
HPV
A humán papillomavírus (HPV) fertőzés következtében apró szemölcsök jelenhetnek meg a nemi szerveken. A HPV jelentős szerepet játszik a méhnyakrák kialakulásában, amely ellen már létezik hatékony vakcina. A HPV elleni védőoltás bevezetésével a méhnyakrák megelőzhető.
Mi az ajánlott kezelés, ha valaki ilyen tüneteket észlel?
Szifilisz
A szifilisz kezelése általában antibiotikumokkal történik. A kezelés időben történő megkezdése elengedhetetlen a súlyos szövődmények elkerülése érdekében.
Tripper
A tripper (gonorrhoea) kezelése szintén antibiotikumokkal történik. A kezelés célja a kórokozó eltávolítása és a tünetek enyhítése.
Chlamydia
A Chlamydia-fertőzés kezelése általában nagy dózisú antibiotikumokkal történik. A kezelés célja a fertőzés megszüntetése és a szövődmények megelőzése.
Trichomoniasis
A trichomoniasis kezelése általában nagy dózisú antibiotikumokkal történik. A kezelés célja a fertőzés megszüntetése és a tünetek enyhítése.
A szexuális úton terjedő betegségek kezelésekor mindkét partnernek kezelést kell kapnia, hogy megakadályozzák a betegség újbóli terjedését. Mindig fordulj orvoshoz, ha bármilyen tünetet észlelsz.
Miért fontos a rendszeres orvosi vizsgálat, még tünetmentesség esetén is?
A rendszeres orvosi vizsgálatok fontossága több okból is kiemelkedő, még tünetmentesség esetén is:
- Korai felismerés: Sok betegség, beleértve a szexuális úton terjedő betegségeket és a rákot is, korai stádiumban gyakran nincsenek tünetei, vagy a jelentkező tünetek könnyen összekeverhetők más, kevésbé súlyos betegségek tüneteivel. A rendszeres szűrővizsgálatok segítenek a betegségek korai stádiumban történő felismerésében, amikor a kezelési lehetőségek szélesebbek, és a gyógyulás esélye nagyobb.
- Megelőzés: A rendszeres orvosi vizsgálatok lehetővé teszik az orvos számára, hogy felismerje a betegség kialakulásának korai jeleit, még mielőtt tünetek jelentkeznének. Ez lehetővé teszi a megelőző intézkedések meghozatalát, például életmód-változtatásokat vagy gyógyszeres kezelést.
- Hosszú távú egészségmegőrzés: A rendszeres orvosi vizsgálatok segítenek az egészség hosszú távú megőrzésében. Az orvosok képesek felmérni a különböző egészségügyi kockázatokat, és tanácsokat adhatnak az egészséges életmódra vonatkozóan.
- Betegségterjedés megakadályozása: Szexuális úton terjedő betegségek esetén a tünetmentes fertőzött személyek továbbadhatják a betegséget partnereiknek. A rendszeres szűrővizsgálatok segíthetnek a fertőzés korai felismerésében és kezelésében, megakadályozva ezzel a betegség továbbterjedését.
Ezek a szexuális úton terjedő betegségek komoly egészségügyi kockázatot jelentenek, ezért fontos a rendszeres szűrés és az időben megkezdett kezelés. Ne habozz orvoshoz fordulni, ha bármilyen tünetet észlelsz magadon!